Jan Bos is vanaf het begin actief betrokken bij DUEC, eerst als coach en later als klusser. We zijn benieuwd naar zijn ervaringen en motivatie.
- Waarom ben je vrijwilligerswerk gaan doen?
Ik doe vrijwilligerswerk omdat ik het fijn vind om zinvol bezig te zijn en zonder grote druk te werken. Verder geeft het contacten en dat is al gauw heel leuk. Er is een plezierige sfeer binnen de groep mensen die vrijwilliger zijn bij DUEC. - Kun je uitleggen wat het verschil is tussen energiecoach en energieklusser?
Ze geven beiden advies over energie besparen. Als coach kom je bij de woningeigenaar en geef je adviezen over grotere maatregelen zoals het aanbrengen van isolatie van dak, vloer of spouw of de aanschaf van zonnepanelen. Een klusser doet daarentegen kleine maatregelen bij iemand thuis, zoals het aanbrengen van radiatorfolie, radiatorventilatoren of tochtstrippen. We doen dat meestal bij mensen in een huurhuis, waar de huurder zelf geen grote maatregelen kan nemen. Mensen die in aanmerking komen voor de energietoeslag, krijgen de spullen gratis, dus daar zijn we als klusser het meest. - Waarom vind je klussen zo leuk?
Klussen is dankbaar werk, niet alleen omdat we de spullen gratis kunnen geven, maar ook omdat we de tijd nemen om te luisteren naar problemen op het terrein van kou of vocht en om adviezen te geven. Er is altijd wel iets waar mensen nog niet aan hebben gedacht. Heb je bijvoorbeeld wel eens bedacht dat het een energiebesparing oplevert als je ingevroren brood in de koelkast ontdooit? Verder is het fijn dat je als klusser geen uitgebreid rapport hoeft te maken. Als coach is dat wel de bedoeling. - Wat was het grappigste dat je afgelopen jaar hebt meegemaakt?
Iets echt grappigs schiet me niet te binnen behalve misschien dat we bij een bewoner geweest zijn die een varken had als huisdier. Dat zie je niet elke dag natuurlijk. Het is vaak leuk om met mensen een persoonlijk gesprek aan te gaan. Ik doe het klussen meestal samen met Jan Brandes. Hij ziet vaak iets persoonlijks in een naambordje of iets in de tuin bijvoorbeeld. Daarover praten levert vaak mooie gesprekken op. - Wat is je bijgebleven, heeft je misschien wel geraakt? Is dat naar tevredenheid opgelost?
We nemen wel eens contact op met de woningbouwvereniging om zaken op te lossen. Via ons reageert die dan soms sneller dan wanneer de bewoner zelf contact opneemt. Ik heb wel eens meegemaakt dat er een buitendeur was die zo krom was dat de kier met geen enkele tochtstrip te dichten was. Dat werd gelukkig toen opgelost. Veel bewoners zijn overigens best tevreden over de woningbouwvereniging. - Wat hoop je voor DUEC en de klussers?
Ik hoop dat we het voor elkaar krijgen dat het energieverbruik en daardoor de CO2-uitstoot in Uitgeest duidelijk omlaag gaat en als DUEC daarin een rol kan spelen is dat prachtig. Ik hoop dat wij als klussers uiteindelijk bij alle inwoners die een energietoeslag krijgen langs kunnen gaan. Het zou mooi zijn als er daarvoor nog wat klussers bij komen. - Hoeveel tijd kost het?
Het kost zoveel tijd als je zelf wilt. Ik besteed er ongeveer drie dagdelen per week aan, maar in juni, juli en augustus heb ik vakantie gehouden. 😊
Heb je een dagdeel per week beschikbaar en wil je ook als energieklusser aan
de slag in Uitgeest? Stuur dan een mailtje naar Jan Bos janbos@duec.nl of
bel hem op 0251 314 661. Hier kun je je ook aanmelden als je energiecoach
wil worden. Met beide functies kom je in een leuk team dat veel kennis
uitwisselt met elkaar over energie besparen.
Als je een aanvraag wilt indienen voor een energieklusser bij je thuis, ga
dan naar https://www.duec.nl/activiteit/energieklussers/ en vul het
formulier in.